Aglomeracja śląska ma wiele powszechnie znanych plusów i minusów. Do zalet możemy zaliczyć to, że miasta są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane, a dzięki autostradzie A1 możemy szybko dotrzeć również nad morze lub w góry. Wysoce rozwinięte miasta zapewniają mieszkańcom łatwy dostęp do dobrej opieki zdrowotnej, urzędów i sklepów. I choć liczba samochodów, kopalń i przemysłu źle wpływa na jakość powietrza, bliskość Beskidów czy innych atrakcji przyrodniczych, może trochę zrekompensować tę wadę. Do plusów należy zaliczyć również fakt, że na wyjazdy i nawet egzotyczne wakacje może pozwolić sobie coraz więcej osób, dzięki minimalnemu bezrobociu oraz wysokim zarobkom w przeróżnych branżach.
Dlatego Ślązacy, kiedy tylko znajdą wolną chwilę, ruszają przed siebie. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale w tym artykule pokażemy, że zarówno dzieci jak i dorośli znajdą w Sosnowcu rozrywkę dla siebie. Warto korzystać z miejscowych atrakcji, które tak często są niedoceniane. Mamy je przecież pod nosem. Możemy zostać turystą we własnym mieście i wcale tego nie żałować. A co takiego ciekawego znajdziemy w Sosnowcu?
Zabytki
- Zamek Sielecki – jest to najstarszy zabytek w mieście. Został wybudowany w 1620 roku i przebudowany (po pożarze) w 1824 roku. Tak wyremontowany obiekt możemy podziwiać dzisiaj. Obecnie jest siedzibą Sosnowieckiego Centrum Sztuki. Oprócz podziwiania ciekawych wystaw fotografii czy obrazów oraz architektury, możemy przeżyć w Zamku głębsze kulturalne doznania. Są tam organizowane koncerty, wykłady, widowiska i spektakle. Zainteresowani z żyłką malarską mogą również skorzystać z warsztatów malarskich dla dorosłych lub lekcji rysunku dla młodzieży.
- Pałac Schoena – to neobarokowy budynek powstały w 1903 roku. Ma cztery kondygnacje i baszty w trzech narożnikach. Jego atrakcyjność podbija otoczenie – obok znajduje się jeden z licznych sosnowieckich parków. Na terenie pałacu działa Muzeum w Sosnowcu. Na co dzień możemy tam oglądać wystawy poświęcone dawnym właścicielom oraz najciekawsze eksponaty polskiego przemysłu szklarskiego. Muzeum również urządza ciekawe wykłady, koncerty, a w ferie zapewnia pouczające atrakcje dla dzieci.
- Trójkąt trzech cesarzy – to obelisk interesujący pod względem historycznym. Zaznaczono nim miejsce, w którym w latach 1846-1915 stykały się granice Prus, Austrii i Rosji. Szczególną popularnością cieszył się do końca I wojny światowej. Dziś jest trochę zapomniany, ale to nadal ważne świadectwo dawnego podziału Europy, a także jej zjednoczenia.
- Dom ludowy w stylu zakopiańskim – zaprojektowany przez dwóch architektów z Warszawy budynek powstał w latach 1902 – 1903. Jego przeznaczenie przez lata się zmieniało. W domu ludowym funkcjonowała biblioteka, gospoda, dom weselny a nawet sala balowa i bilardowa. Dzisiaj oprócz zorganizowania przyjęcia czy wesela, możemy również wynająć pokój i cieszyć się tym kawałkiem Podhala na Śląsku.
- Dwór Mieroszewskich – wybudowany w 1777 roku również należy do ciekawych zabytków Sosnowca. Został wzniesiony przez hrabiego Józefa Mieroszewskiego w otoczeniu zieleni, po której dziś niestety już niewiele zostało. Wstęp do pałacu jest wolny, a obecnie działa tam Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki.
- Parki Sielecki – jeden z największych i najstarszych parków miejskich w Sosnowcu. Możemy w nim podziwiać bogactwo roślin (aż 60 gatunków!), z których wiele to pomniki przyrody. Odwiedzającym oferuje liczne atrakcje. Znajdziemy tu na przykład skatepark, tor rolkowy, siłownię plenerową czy strefę relaksu. W parku odbywają się liczne imprezy okolicznościowe i cykliczne
- Ośrodek Leśna – to piękny ośrodek rekreacyjny, którego nie spodziewalibyśmy się w zatłoczonym śląskim mieście. W parku możemy wypocząć m.in. dzięki aż dwóm jeziorom: Leśny i Smug. Znajdziemy tu również ogród zoologiczny, dwa szlaki spacerowe, plac zabaw dla dzieci, a także restauracje, bary i muszlę koncertową. Ciekawostką są figurki zwierząt poukrywane w cieniu drzew i krzewów.
- Egzotarium -czyli prawdziwa egzotyka w mieście. To obiekt położony na terenie parku im. Jana Fusińskigo, w którym możemy zobaczyć gatunki roślin występujące w różnych strefach klimatycznych i geograficznych. A to nie wszystko – egzotarium może się pochwalić także sporą kolekcją ryb akwariowych, węży, żółwi i krokodyli.
- Park Dietla – to kolejna pozostałość po kompleksie pałacowym. Nie wszystkie jego atrakcje pozostały do dziś, ale klimat i otoczenie starych dębów, brzóz, klonów i lip pozwala się wspaniale zrelaksować. Choć tak wiele zabytków w parku uległo zniszczeniu, wciąż unosi się w nim romantyczna atmosfera.
- Stawiki – miejsce rekreacji i wypoczynku najchętniej wybierane przez samych mieszkańców Sosnowca. Znajduje się przy granicy miasta i świetnie nadaje się na weekendowy wypad. Niespotykanie czysta woda zachęca do kąpieli, ale wędkarze i miłośnicy sportów wodnych również znajdą coś dla siebie. Miasto zadbało również o otoczenie: w pobliżu znajdziemy wielotematyczną ścieżkę edukacyjną, siłownię i place zabaw.
- Stok narciarski Środula – zapewni miły relaks nie tylko narciarzom. Do dyspozycji mamy trasy spacerowe, rowerowe i nordic walking. Nie zabraknie również placu zabaw dla dzieci i niewielkiego stawu.
Article Categories:
Sosnowiec