Kultura i rozrywka w mieście

Written by

Sosnowiec może zaoferować mieszkańcom oraz odwiedzającym go turystom dostęp do rozrywki i wielu ciekawych wydarzeń i miejsc związanych z kulturą i sztuką.

Niewątpliwie, wartym odwiedzenia miejscem, jest Muzeum w Sosnowcu. Mieści się ona w zabytkowym Pałacu Schöna. Powstało ono w 1985 roku jako oddział bytomskiego Muzeum Górnośląskiego. Od 1989 roku jest muzeum samodzielnym, prowadzonym przez miasto Sosnowiec. W muzeum można podziwiać obrazy, fotografie, grafiki czy rysunki. Znajduje się tam również jedyna w Polsce kolekcja, przedstawiająca polskie umiejętności, związane z wzornictwem i technologią w zakresie szklarstwa w XX i na początku XXI wieku. Można podziwiać tam zarówno wystawy czasowe, wiążące się z dziejami regionu oraz dotyczącymi istotnych faktów historycznych oraz dwie wystawy stałe:
 • wystawa poświęcona rodzinie Schönów w Sosnowcu – to fotografie i dokumenty dotyczące rodziny i jej wkładu w rozwój Sosnowca
 • wystawa dotycząca polskiego szkła współczesnego.
Dzięki muzeum prowadzone są również prace archeologiczne i badania dotyczące historii i rozwoju kultury tego regionu. Szkoły i inne placówki edukacyjne mają możliwość zorganizowania w muzeum warsztatów oraz lekcji muzealnych. Kolejne muzeum na mapie Sosnowca to uniwersyteckie Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi, które działa w budynku jednego z wydziałów Uniwersytetu Śląskiego. Powstało ono w 1994 roku i do 2003, ze względu na brak stałej lokalizacji, prezentowała jedynie wystawy czasowe. Regularnie działa w wydziałowym budynku od 2005 roku, gdzie prezentowane są stałe wystawy dotyczące antropologii, paleontologii i geologii. Można podziwiać tam również modele dinozaurów. Muzeum również prowadzi zajęcia dla szkół, warsztaty oraz lekcje muzealne.

Miłośnicy teatru i kina również znajdą coś dla siebie.

W Sosnowcu od 1897 roku działa Teatr Zagłębia, który obecnie stanowi niezależną siedzibę teatru. Kiedyś był to kompleks, w skład którego wchodził Teatr Zimowy, Teatr Letni, którego drewniana konstrukcja spłonęła w pożarze oraz hotel Saski. Obecny wystrój teatru nie zachował pierwotnego wystroju, ze względu na remonty i modernizacje. W teatrze dostępny jest bogaty repertuar spektakli, również tych popularnych w całym kraju. Teatr Zagłębia reprezentuje wysoki poziom i był wielokrotnie wyróżniany oraz nagradzany na międzynarodowych festiwalach teatralnych. W Sosnowcu funkcjonuje nie tylko teatr, ale także sala widowiskowa i koncertowa Muza. Nosi ona imię popularnego śpiewaka, pochodzącego z Sosnowca, Jana Kiepury. Odbywają się tam spektakle i inne wydarzenia kulturalne. Miasto oferuje również dostęp do filmowych nowości, dzięki obecności dwóch sieci kin, popularnych w całej Polsce – Cinema City oraz Helios. W Cinema City znajduje się 6 sal kinowych, a w kinie Helios 4. Dla wielbicieli literatury w Sosnowcu dostępna jest Miejska Biblioteka Publiczna. Jej bogata oferta obejmuje lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży, wystawy, wernisaże, spotkania autorskie, konferencje naukowe. Sosnowiecka biblioteka wielokrotnie była wyróżniana wśród śląskich bibliotek jako najlepsza.

W Sosnowcu co prawda nie ma typowego ogrodu zoologicznego, ale można podziwiać egzotarium oraz mini zoo.

Egzotarium w Sosnowcu mieści się w parku miejskim. Stanowi pozostałość po założonym przed II Wojną Światową i zniszczoną podczas jej trwania parku, w którym wówczas znajdował się ogród botaniczny i palmiarnia. W egzotarium można podziwiać rośliny pochodzące z różnych stref klimatycznych, a także liczne gatunki przede wszystkim ryb oraz gadów. Minizoo znajduje się w miejskim Parku Leśna. W pięknym otoczeniu drzew i stawów można podziwiać tam z bliska piękne ptaki oraz ssaki takie jak np. kozy czy kucyki. Jest to niewątpliwie ciekawa atrakcja dla dzieci, ale może stanowić również rozrywkę dla dorosłych.

Nie ma chyba w Polsce miasta, w którym nie byłoby domu kultury. Oczywiście nie brakuje go również w Sosnowcu.

Miejski Dom Kultury Kazimierz oferuje bogaty program kulturalny zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dorosłych. Dostępne są zajęcia stałe jak np. warsztaty z ceramiki, joga, sztuki walki, tańce czy zajęcia plastyczne. Dom kultury organizuje również wystawy fotograficzne, spotkania autorskie i wydarzenia cykliczne, na przykład festiwale. Oprócz wspomnianych atrakcji, w Sosnowcu można znaleźć takie miejsca, oferujące dostęp do szeroko pojętych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych jak:
 • Sosnowieckie Centrum Sztuki
 • Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA
 • Energetyczne Centrum Kultury
Ponadto w Sosnowcu działają media upowszechniające wydarzenia kulturalne i związane ze sztuką. Można do nich zaliczyć sosnowiecki portal internetowy, telewizja, która zajmuje się tworzeniem reportaży o regionie i rozgłośnia radiowa.

Mówiąc o rozrywce w Sosnowcu, nie można nie wymienić znajdujących się na terenie miasta ogólnodostępnych obiektów sportowych.

Do najważniejszych zaliczyć można:
 • sztuczny stok narciarski
 • Stadion Ludowy
 • Stadion Lekkoatletyczny
 • Stadion Zimowy
 • Ścianka wspinaczkowa
 • Tor rolkowy
 • Orlik
 • Kilka krytych pływalni
 • Stadion Górnika Sosnowiec
 • Hala widowiskowo- sportowa
Article Categories:
Sosnowiec

Comments are closed.