W dzisiejszym świecie elektronika otacza nas wszędzie i otrzymuje wstęp do każdej dziedziny życia. Telefony i komputery towarzyszą nam w pracy, nauce i rozrywce. Coraz bardziej wszechstronnym wymaganiom klientów wychodzą naprzeciw koncerny produkujące sprzęt high-tech, który starają się nadawać swym wyrobom przeznaczenie do szczególnego typu pracy. W ten sposób powstały komputery biurowe, do gier czy proste sprzęty domowe. Dotyczy to również laptopów. Jak zatem wybrać sprzęt, który będzie w zupełności zaspokajać nasze potrzeby?
Po pierwsze: przeprowadź wywiad sam ze sobą!
Każdy nasz wybór rozbija się o pieniądze. Wszyscy posiadamy ograniczenia finansowe i nie możemy „przegiąć” z wydawaniem pieniędzy. Co jednak zrobić, kiedy nasz budżet nie należy do najwyższych i naprawdę stanowi istotny problem? Wtedy odpowiedz sobie na podstawowe pytania:
- Ile pieniędzy mogę, a ile chcę wydać?
- Co mój sprzęt musi zawierać, a co będzie jedynym drogim, zbędnym dodatkiem?
- Czy za wszelką cenę chcę kupować komputer danego producenta, czy może biorę pod uwagę kupno produktu mniej znanej, lecz solidnej marki?
- Do czego będę wykorzystywać laptopa?
- Czy lubię często zmieniać sprzęt i podążać za trendami, czy wolę dłużej korzystać z solidnego komputera?
- W jakich warunkach będę korzystać z laptopa: domowych, biurowych, a może w terenie?
- Ostatnie i najważniejsze: czy naprawdę tego potrzebuję?
Po drugie: zrób rozpoznanie!
Kiedy odpowiesz sobie na wszystkie pytania, możesz powoli zabierać się do najważniejszej, ale też najdłuższej czynności: żmudnego porównywania ofert sklepów internetowych. Ten proces ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki niemu możesz na wstępie odrzucić produkty nieodpowiadające Twoim wymaganiom: za drogie, za tanie, zbyt ubogie w funkcje, za małe, za duże i co tylko jeszcze wymyślisz. Z drugiej strony, możesz znaleźć laptopa, który okaże się kompletnym zaskoczeniem, gdyż jego stosunek ceny do możliwości będzie rysować się bardzo korzystnie.
Po trzecie: zrób szczegółowe porównanie!
Często duża różnica w cenie dwóch produktów zależy tylko od jednej różnicy danego parametru. Załóżmy, że masz przed sobą dwa laptopy, z których jeden z nich jest droższy od drugiego. Na pierwszy rzut oka ich specyfikacja wygląda tak samo, jednak jeden ma dysk o pojemności 500 GB, a drugi – 1 TB. Zastanów się zatem, czy musisz dopłacać kilkadziesiąt lub kilkaset złotych za pamięć, której i tak pewnie nie wykorzystasz. Mało kto ma na swoim dysku tak dużo danych, by 500 GB okazało się niewystarczające – nie licząc profesjonalistów. Jednak dla uczniów, pracowników biurowych i osób szukających sprzętu do surfowania po internecie, taka przestrzeń dyskowa w zupełności wystarczy. Wybór powinien być zatem oczywisty. Podobne porównania przeprowadź w przypadku karty graficznej, procesora i innych udogodnień. Kupuj to, czego potrzebujesz i na czym Ci zależy!
Po piąte: uważaj na różne rodzaje laptopów!
Większość użytkowników laptopów stanowią osoby grające w gry komputerowe i pracownicy biurowi. Ich interesy, potrzeby i wymagania są jednak całkowicie odmienne. Dlatego właśnie sprzęty im dedykowane są podobne do siebie tylko z zewnątrz, zaś w środku kompletnie się od siebie różnią. Laptopy do gier mają zdecydowanie mocniejsze karty graficzne, procesory, większą pamięć, bardziej zaawansowane modele kart dźwiękowych. Komputery biurowe są o wiele prostsze, jednak stanowi o ich niezawodności. Dlatego właśnie są często dużo tańsze, a mimo to cieszą swojego właściciela długim i bezproblemowym działaniem. Dlatego zawsze trzeba zwrócić uwagę na przeznaczenie laptopa wymienione przez producenta, żeby nie kupić sprzętu, który nie będzie w stanie wykonywać najprostszych czynności i nie przepłacić.
Po szóste: nie daj ponieść się emocjom!
Kiedy wchodzimy do sklepu, od razu rzuca nam się w oczy piękny i najnowocześniejszy sprzęt. Pół biedy, jak jest za drogi i nie możemy sobie na niego pozwolić. Gorzej, gdy leży w naszym zasięgu finansowym. Wtedy często wyłącza się nam myślenie racjonalisty, które zostaje zastąpione przez poryw komputerowych marzeń. Pozwolenie sobie na poniesienie się fantazji jest najgorszym możliwym wyjściem w takich przypadkach! Rzucając się na niesprawdzony sprzęt i kupując go, bierzemy tzw. kota w worku! Nie zdziwmy się zatem, gdy okaże się, że tak wspaniały zakup był jedynie niepotrzebnym wydatkiem…
Podsumowując…
Wydawaj swoje pieniądze z głową. Sprzęt, który planujesz kupić jest bardzo drogi i ma Ci służyć przez następne kilka lat. Dlatego powinien być wybrany w odpowiedni sposób, tak aby nigdy nie ukazał przy Tobie swoich niedostatków. Aby dokonać prawidłowego wyboru, zastosuj się do podanych wyżej wskazówek. Jeśli masz przed tym opory, zastanów się, co jest lepsze: kilka dni więcej nerwowego wyczekiwania, czy miesiące a może nawet lata irytacji, rozczarowania i frustracji? Chyba nie musimy za Ciebie odpowiadać na to pytanie. Pamiętaj także, że rozpoznawalność marki wcale nie musi świadczyć o niezawodności urządzenia – nie daj się ponieść magii znaczka!
Polecamy http://jak-wybrac.pl/jak-wybrac-laptopa-jaki-laptop-kupic-wybieramy-dobrego-laptopa/