Ukończyłaś 40-ści lat i zastanawiasz się co się teraz zmieni w Twoim życiu? Niewiele, lecz należy pomyśleć, by zacząć inaczej dbać o twarz.
Zabiegi na twarz po 40. roku życia różnią się znacznie od tych, które do tej pory stosowałaś. Dlaczego powstają zmiany na twarzy po czterdziestym roku życia? Jak sobie z tym radzić? Jaki wybrać sposób: z dziedziny medycyny estetycznej czy plastycznej? Zapraszamy do lektury.
Skóra po czterdziestce
Jeszcze niedawno mogłaś bawić się całą noc w klubie, a rano iść w dobrej kondycji na łyżwy lub basen. Na twarzy nie było widać, że masz za sobą nieprzespaną noc i jedno czy dwa piwa za dużo. Mogłaś w Turcji na wakacjach opalać się bez ograniczeń, aż do poparzonej skóry na nosie i pokrzywki na rękach. Ważna była brązowa opalenizna przywieziona z urlopu, zazdrość koleżanek z biura, a nie zmartwienie spieczoną skórą.
Twoja skóra wybaczała Ci naprawdę dużo.
Lecz teraz powoli kończy się ten czas.
W okolicy czterdziestego roku życia zaczynamy obserwować pierwsze zmiany na twarzy i szyi.
Zmarszczki mimiczne utrwalają się, pojawiają się głębsze bruzdy wzdłuż ust, obok nosa, czoło pokryło się fałdami, skóra na szyi wiotczeje.
To naturalny proces starzenia skóry, z którym musisz się kiedyś pogodzić, lecz nie od razu.
Medycyna estetyczna i plastyczna ma szeroki wachlarz zabiegów i usług mniej lub bardziej inwazyjnych, które skutecznie zatrzymają czas, w niektórych przypadkach cofną go nawet o kilka lat. Zabiegi te pozwolą dłużej zachować młody wygląd, poprawić humor i znów uśmiechnąć się do odbicia w lustrze.
Jakie to zabiegi? Na czym polegają?
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem ludzkiej skóry, odpowiadającym za jej sprężystość i brak zmarszczek. Występuje również w mazi stawowej, co otwiera drogę do zastosowania kwasu hialuronowego w leczeniu urazów ortopedycznych.
W medycynie estetycznej preparaty oparte na kwasie hialuronowym podaje się w celu spłycenia zmarszczek (w tym „kurze łapki” wokół oczu i „lwią zmarszczkę” na czole), wygładzeniu bruzd, korekcie owalu twarzy, wypełnieniu „doliny łez”.
Na czym polegają zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?
Przede wszystkim należy wybrać gabinet medycyny estetycznej, w której pracuje lekarz o odpowiednich kwalifikacjach. Kwas hialuronowy jest podawany podskórnie, a to oznacza, że osoba dokonująca aplikacji musi znać doskonale anatomię człowieka. Nie rekomendujemy nawet najlepszych kosmetyczek, ani lekarzy, którzy nie maja do czynienia na co dzień z podawaniem preparatów podskórnie.
Najpierw lekarz podaje pacjentowi znieczulenie, następnie pod skórę podaje za pomocą cienkiej kaniuli preparat żelowy w miejsca, które mają być docelowo wypełnione. Pacjent czuje w tym czasie wyłącznie rozpieranie pod skórą.
Po podaniu preparatu, lekarz modeluje żel pod skóra, by znalazł się w optymalnej pozycji.
Komórki kwasu hialuronowego absorbują cząsteczki wody i powiększają się wypełniając skórę.
Twarz staje się napięta i młodsza. Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego wystarcza na około rok czasu.
Toksyna botulinowa
Równie popularnym preparatem do walki z oznakami czasu, co kwas hialuronowy, jest toksyna botulinowa, inaczej znana pod nazwą botoksu.
Botoks podawany jest pod skórę za pomocą cienkiej igły. Pomaga rozluźnić mięśnie odpowiadające za zmarszczki, a dzięki temu wyraźnie wygładzić je i spłycić. W tym przypadku, podobnie jak przy kwasie hialuronowym, wyłącznie lekarz o odpowiedniej specjalizacji może podjąć się podaniu botoksu pod skórę pacjenta. Kluczowa jest tu bowiem znajomość mechanizmów pracy mięśni twarzy.
Pierwsze efekty wygładzenia zmarszczek widać po kilku dniach. Pełny wygląd skóra osiąga po około tygodniu. Zabieg z wykorzystaniem botoksu wystarcza na około sześć miesięcy. Wtedy zabieg można powtórzyć. Jeśli nie wykona się kolejnego zastrzyku z botoksem, skóra powoli powróci do swojego pierwotnego stanu i dalej będzie się starzeć w zwykłym tempie.
Wampirzy lifting
Ta dość krwawa i przerażająca nazwa skrywa zabieg z dziedziny medycyny estetycznej, który polega na wykorzystaniu własnej krwi pacjentki, by pobudzić produkcję komórek macierzystych do odnowy. Pod skórę podaje się osocze bogatopłytkowe, które przywraca twarzy młodzieńczy, promienny wygląd. Dużą zaletą tej metody jest wykorzystanie własnych komórek, co zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii i odrzucenia.
Lipofilling
Bardziej zaawansowaną, lecz przez to nieporównywalnie skuteczniejszą metodą na cofnięcie zegara jest wykorzystanie własnych komórek tłuszczowych do odmłodzenia twarzy. Tłuszcz pobierany jest od pacjentki z wykorzystaniem liposukcji mechanicznej. Następnie jest poddany odwirowaniu i wzbogaceniu oraz podany pod skórę w miejscach, które wymagają modelowania.
Metoda lipofillingu doskonale opisana na http://klinikagrzesiak.pl/lipofilling-twarzy/ ma dwie trzy ogromne zalety:
- Do zabiegu wykorzystywane są własne komórki pacjenta, co niweluje ryzyko odrzucenia i alergii
- Tłuszcz pozostaje pod skórą długie lata, gdyż łączy się naturalnie z tkankami
- Liposukcja potrzebna do pobrania tłuszczu, jednocześnie pozwala odchudzić najgrubsze rejony ciała pacjentki, co jest jedynym i jakże oczekiwanym skutkiem ubocznym tej metody
Lipofillingu mogą podejmować się wyłącznie lekarze chirurdzy plastyczni o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.